Невідомі всюдиходи ГАЗ, що не пішли в серію

Незабаром після війни в тиші секретних спеціальних конструкторських бюро (СКБ) почалася активна робота над новими видами майбутньої автотехніки для Радянської армії. Результатом їх діяльності став величезний парк унікальних строго засекречених усюдихідних машин і цілих сімейств експериментальних армійських вантажівок і тягачів, створених на базі звичайних серійних машин класичної конструкції, пише MMR.

Найактивнішими розробниками і виробниками зразків нової техніки стали Горьківський, Уральський і Кременчуцький автозаводи. Всі випробування секретних автомобілів проводив 21-й науковий інститут Міністерства оборони СРСР (21 НДІ та) з підмосковного міста Бронниці.

На Горьківському автозаводі в 1950 – 1960-ті роки всі роботи з нової армійської техніки проводило секретне ОКБ спецмашин, де вся серійна продукція проходила сувору перевірку на можливість її використання в ролі бази майбутніх військових всюдиходів. Першою базою новій техніці послужив простий армійський автомобіль ГАЗ- 69, на основі якого було розроблено серію випробувальних колісних і гусеничних машин з принципово новими видами знімних рушіїв, що часто не мали іноземних аналогів. Найбільш простим був ГАЗ-69, поставлений на чотири колеса з широкопрофільними арочними шинами. Його варіант мав тільки задні арочні рушії і передні лижі.

Дослідний всюдихід ГАЗ-69 на арочних шинах (з архіву І. Падеріна)

002-11

ГАЗ-69 з задніми арочними колесами і передніми лижами (з архіву І. Падеріна)

003-12

Всюдихід ГАЗ-69 з бічними провідними фрезами (з архіву І. Падеріна)

005-7

Автомобіль ГАЗ-69 на чотирьох провідних гусеницях (з архіву С. Вечкова)

006-8

ГАЗ-62Б/ГАЗ-62П (1956 – 1957 р.)

У 1955 році, в процесі пошукових робіт щодо майбутнього чотиривісного бронетранспортера БТР-60П, інженер В. Н. Кузовкін під керівництвом провідного конструктора А. М. Бутусова розробив проект повнопривідного всюдихода-болотохода ГАЗ-62Б вантажопідйомністю 1,2 т з незалежною підвіскою і всіма односхилими провідними колесами. Навесні наступного року він був побудований у вигляді працездатного макетного зразка для випробування принципово нової нетрадиційної системи приводу. Машина отримала 90-сильний двигун від легкового автомобіля ГАЗ-12, роздавальну коробку, герметичну гальмівну систему, переднює облицювання і оперення від дослідного капотного всюдихода ГАЗ-62, а також новий подовжений суцільнометалевий кузов з заднім відкидним бортом, поздовжніми лавами і загальним тентом з оглядовими вікнами.

Дослідний 90-сильний повнопривідний автомобіль ГАЗ-62Б. 1956 рік

008-5

Всюдихід ГАЗ-62Б з чотирма передніми керованими колесами

009-3

У тому ж році на агрегатах ГАЗ-62Б Горьківський суднобудівний завод № 112 «Червоне Сормово» розробив і зібрав дві пробні макетні амфібії ГАЗ-62П з відведенням потужності на водомет і відкритими алюмінієвими корпусами без дверей, виготовленими на авіаційному підприємстві № 21. Спочатку обидві машини проходили цикл заводських випробувань, а в листопаді-грудні 1957 року одна з них була представлена ​​на випробувальному полігоні НІІАП в Бронниці, де проводилися її порівняльні випробування з більшими прототипами Московського автозаводу. Плаваючий ГАЗ-62П виявився малопотужною машиною з недостатньою прохідністю і маневреністю. Він не отримав рекомендації до серійного виробництва, а його унікальна, але занадто складна трансмісія, більше не застосовувалася.